Zrównoważone finanse – wyzwania banków w zarządzaniu ryzykiem klimatycznym

Program Szkolenia

Wprowadzenie do zrównoważonych finansów
Moduł ten wprowadza w podstawowe zasady zrównoważonego rozwoju i jego znaczenie. Nacisk kładziony jest na kluczowe zasady zrównoważonego rozwoju, wpływ transformacji zrównoważonego rozwoju na banki i przedsiębiorstwa oraz powody, dla których zrównoważony rozwój znajduje się na czele listy priorytetów zarówno dla banków jak i przedsiębiorstw.

Gospodarka cyrkularna i bankowość Net Zero
Moduł ten przedstawia koncepcję gospodarki cyrkularnej oraz jej praktyczne przykłady. Omówiona zostanie również koncepcja „zero netto”, co oznacza ona w praktyce i jak kształtuje się krajobraz dzięki polityce i inicjatywom międzynarodowym. Celem jest wyposażenie uczestników w wiedzę wystarczającą do podjęcia pierwszych kroków w kierunku przejścia do zrównoważonego zarządzania zasobami i zerowego śladu węglowego netto.

Zarządzanie ryzykiem i zmianą
Ten moduł będzie obejmował trzy kluczowe tematy:

  • Zarządzanie jako trzeci filar ESG: od oczekiwań regulacyjnych i ratingowych do praktyk „najlepszych w swojej klasie”.
  • Zarządzanie strategią zrównoważonego rozwoju: w jaki sposób zarząd i kadra kierownicza muszą umieścić zrównoważony rozwój w centrum strategicznej transformacji banku.
  • Od zarządzania do zarządzania ryzykiem: Ryzyko ESG jako czwarty wymiar ryzyka w bankowości i jak włączyć je do ram apetytu na ryzyko.

Szkolenie prowadzone będzie w formule warsztatowej, łączącej elementy wykładów oraz pracę nad case’ami.